Obecné Informace o Piercingu
Mít piercing není novodobým fenoménem. Lidské tělo je, jakožto umělecké plátno, využíváno hojně v průběhu času a kultury. Nejstarší dosud nalezená mumie Ötzi, muž z ledu - měla dokonce v uchu piercing starý 5300 let.
V některých kulturách si chlapci, kteří vstupovali do puberty, nechávali udělat piercing jakožto symbol dosažení dospělosti. Jiné kultury používaly piercing na znamení kmenové příslušnosti, jako rebelii proti svojí kultuře nebo pro zvýraznění tělesných rysů. Někde je piercing vnímán jako symbol bohatství: čím více piercingů máte, tím vyšší je vaše ekonomické postavení.
Piercingy také hrály roli v obchodu s otroky a používali se i při lovu. A v některých společnostech hrály výhody genitálních piercingů jistou roli dokonce i v rituálech!
V tomto článku prozkoumáme vzrušující a někdy i překvapivou historii piercingu, jakožto jednu z nejstarších forem úpravy těla.
V některých kulturách se dospívajícím po dosažení puberty dělají piercingy, které symbolizují, že už se řadí mezi dospělé. Například na Borneu otec i matka propíchnou svému dítěti každý jeden ušní lalůček, aby symbolizovali jeho osamostatnění.
Další zajímavý rituální piercing prý odháněl démony a zlé duchy. Mnoho domorodých kmenů věří, že démoni mají k tělu člověka přístup přes jeho ucho. Chrání se tedy tím, že si do ucha vloží kousek kovu, protože věří, že kov démony a zlé duchy odpuzuje
Některé kmeny používaly genitální piercingy k sexuální stimulaci, ale i ke zvýšení plodnosti. O něco později, v Evropě v 17. století se piercingy používaly k opačnému účelu: aby se zabránilo masturbaci a údajným morálním problémům, které způsobovala!
V celé Evropě lidé věřili, že námořník, který přeplul rovník by si měl propíchnout jedno ucho. Náušnice však měla i jinou funkci. O propíchnutí ucha totiž koloval mýtus, že zlepšuje zrak.
Kromě toho náušnice v uchu sloužila ještě k jednomu účelu. Zejména ve středověku byl pro většinu evropanů důležitý křesťanský pohřeb. Pokud se loď potopila a námořník byl nalezen nebo bylo jeho tělo vyplaveno na břeh, mohla být jeho náušnice použita jako platba za jeho důstojný křesťanský pohřeb. Proto se většina tehdejších náušnic vyráběla ze zlata.
V arktických oblastech se piercingy používaly pro zvýšení štěstí lovce. Arktičtí lovci se v této oblasti snažili napodobit mrože - aby se k nim mohli přiblížit a zabíjet je. Dělali to tak, že si nechali propíchnout rty a nasadili si dlouhé šperky, kterými se snažili napodobit mroží zuby.
V některých částech světa je piercing spojen se společenským postavením. Čím bohatší jste, tím více piercingů máte
Například ve starověké Indii se piercing často dělal na velkých, drahých večírcích, kdy hostitel zaplatil někomu za to, že přišel a propíchl piercing jeho dětem nebo vnoučatům, čímž jim propůjčil vyšší společenský status. Velký význam však měl i materiál šperku. Nošení piercingů z drahých kovů, například ze zlata, jasně ukazovalo, že jste na tom lépe než ti, kteří nosili rohovinu a nebo kost.
V některých částech Indie lidé stále používají velké a krásné piercingové šperky jako symbol postavení. To se týká zejména piercingu v nose, který má v Indii značný počet žen. Kromě toho se v Indii říká, že propíchnutí levé nosní dírky pomáhá zmírnit menstruační bolesti!
Způsob, jakým piercing hrál roli v transatlantickém obchodu s otroky je skvělým příkladem toho, jak piercing snižoval vaši atraktivitu, místo toho aby váš fyzický vzhled vylepšoval. Během obchodování s otroky se s ženami často obchodovalo pro sexuální účely, což znamená, že vzhled ženy byl velice důležitý.
Ženy si vyvinuly techniky, jak se vyhnout zneužití. Proto si výrazně deformovali svůj vzhled propíchnutím spodního rtu a případným vložením předmětu, který připomíná disk a nazývá se pelele. Kromě toho si také často vytrhávaly přední zuby, aby vytvořily prostor pro větší pelele, jelikož se velikost jejich piercingu roztahovala. Po vyjmutí pelele visel spodní ret jako tenký kožený kroužek pod bradou, což záměrně snižovalo atraktivitu žen.
Byly doby, kdy piercing v uchu téměř zmizel z mapy a to na několik set let. Zhruba od 6. do 16. století musely být uši zakryté buď vlasy a nebo oděvem. Nosit náušnice s vlasy nebo oblečením na nic nebylo praktické. Proto propichování uší v Evropě na nějakou dobu z módy vymizelo, alespoň u žen. V této době náušnice obvykle nosily nejnižší vrstvy společnosti: otroci a sexuální pracovnice.
U mužů však byly jednu dobu náušnice velmi módní. Krátce předtím, než se vrátily do módy u žen, nastalo období, kdy mělo dírky v uších více mužů než žen. V 16. století nosilo několik významných osobností náušnici pouze v jednom uchu. Patřil mezi ně Shakespeare, anglický král a další významné osobnosti. Tento trend však trval poměrně krátce.
Po druhé světové válce se začaly piercingy v západní kultuře opět rozšiřovat. Subkultury, jako třeba punkeři a nebo gayové, nosily piercingy, aby se odlišily. Poté se tento trend rychle rozšířil i mezi širokou veřejnost.
V dnešní době je mít piercing téměř běžnější než jej nemít. Piercingy podléhají měnícím se trendům: to, co je módní dnes, může, ale nemusí být módní znovu. Kdo ví, jaké trendy v piercingu nám přinese budoucnost!
Posted in:
Jsme moc rádi, že Vás tu máme! Je to poprvé, co nakupujete piercingové šperky na Bodymod? Pokud budete potřebovat pomoci, můžete nás kdykoliv kontaktovat, náš tým zákaznické podpory je vždy připraven Vám pomoci.
Abychom Vám mohli zajistit ten nejlepší možný zákaznický zážitek, vylepšili náš eshop, a byli Vám schopni nabídnout produkty, které by Vás mohly zajímat, používáme soubory cookies. Bez nich tato webová stránka nebude správně fungovat. Chtěli bychom však zdůraznit, že si vážíme Vašeho soukromí, a Vy proto při prohlížení tohoto eshopu zůstanete v anonymitě. Při objednávání zboží budeme s Vašimi osobními údaji zacházet opatrně. O našich obchodních podmínkách si můžete přečíst zde.
Pokud byste se o souborech cookies chtěli dozvědět více, nebo si přáli změnit jejich nastavení, můžete to provést zde.